• You have no products in your cart

FLOWER - getting to know the colors

FLOWER - getting to know the colors

49,60 € with DPH 65,00 €

In Stock

By using Flower, the child practices color matching. Its task is to assign the correct color ball to the correct color hole.

In other words, a colored strip of the same color as the inside of the hole is painted around each ball hole, allowing the child to check that the ball is positioned correctly.

The tool is designed simply so you don't need anything else to work with it. Everything is part of Flower itself and the enclosed package.

At the same time, the flower is a design piece that will surely appeal to the baby and will attract him at first sight.


Manufacturer: MonToy

Material: Flower is made of birch plywood. The balls are made of beech wood. The pliers are made of rake and a teaspoon of maple.

Surface treatment: Water-soluble, harmless varnish and paints with certification EN 71 - Safety of toys and children's furniture

Size: 1,8 / 33,3 cm (h / ø)

Set includes: Wooden two-storey Flower. There are 10 color holes on each floor. The upper floor is dedicated to the pale shades of individual colors and the lower floor to dark shades. There are 20 wooden color balls in the box. The set also includes a wooden spoon and wooden pliers, both designed directly into a small child's hand.

Recommended age: Since your children are interested in colors :) In the introduction, if they can not work with pliers and spoons yet, they can assign the balls by hand. Small balls are included, so we recommend being in the presence of a child while working with a flower. Otherwise, the device is suitable for children from 3 years.

Dobry deň, dnes nám dorazil kvietok, mal byť síce k 2 narodeninám, ktoré bude mať v auguste, ale nevydržala som to :) To je niečo tak nádherné! :) Synček už aj priraďuje :) Ďakujem, opäť ste nesklamali! :)

Synček má dva roky a Kvietok je pre neho ako stvorený. Baví ho dokola ukladať guličky, pinzetku ešte veľmi nechytí, ale učíme sa, snaží sa.

Ďakujeme veľmi pekne za hračku kvietok. Naše dievčatá ju dostali na Vianoce a majú ju veľmi rady. Lyžičku síce používajú pomenej, ale myslím si, že pinzetový úchop je pre ne dôležitejší :) Myslela som si, že pre mladšiu dcérku (2,5) bude tá pinzeta veľkým problémom, ale veľmi rýchlo sa naučila ju používať. Staršia dcérka (5) s tým nemala žiadny problém :) Škoda, že tu neviem pridať fotky, lebo som dievčatá pofotila ;)
My síce na hre nemáme farbu aj okolo toho otvoru, ale len vo vnútri v otvore. Podľa mňa je tá farba okolo otvoru super, lebo si dieťa vie po ukončení práce skontrolovať, či má všetko priradené správne. Ale naše dievčatá sa veľmi rýchlo naučili správne priradiť farby a nejako sa už nestalo, aby sa pomýlili. Ešte raz ďakujeme

Add review and rating

Fields marked with a star * are required.

No questions for this product yet.

Ask

Fields marked with a star * are required.