• You have no products in your cart

Ramp for the Pikler triangle NATURAL

Ramp for the Pikler triangle NATURAL

starting from 60,00 € with DPH

The Pikler Triangle is given a different dimension in its use thanks to the board that creates an inclined plane for children. It allows them to adjust their climbing angle according to their abilities and courage. In addition to climbing upwards, the board perfectly serves as a slide for children.

The plate has stops at the bottom. For safety, these are no metal hooks or anything that could scratch the baby. It is about 1.5 cm high and 2 cm wide projection. The board thus holds onto the bars, which prevents it from slipping.

The board is smooth on one side (slide) and on the other side with climbing steps.


Manufacturer: MonToy

Material: beech wood

Surface treatment: Water-soluble, harmless varnish with certification EN 71 - Safety of toys and children's furniture.

Size: according to the chosen variant

Package contents: 1pc

Maintenance: wipe with a damp cloth

Recommended age: from 1 year

No one has reviewed this product yet.

Add review and rating

Fields marked with a star * are required.

Dobrý deň, prosím vás k malému piklerovej trianglu je vhodná len malá doska alebo na veľkosti dosky nezáleží?
Ak na veľkosti dosky nezáleží tak by som sa opýtal, na základe čoho odporúčate malú alebo veľkú dosku k malému piklerovej trianglu?
Budú ho využívať 1 ročný syn a 3,5 ročný syn.
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň Tomáš, čo sa týka dosky, tak je k malému Piklerovej trianglu vhodná aj malá aj veľká, dokonca je naše doporučenie využiť aj k malému trianglu veľkú dosku,. Dokážete tak využiť celú výšku triangla a dosku umiestňovať aj na najvyššie polia. Malá doska bola ako kompromis hlavne pre zákazníkov, ktorí mali veľmi obmedzený priestor a potrebovali, aby bol triangel čo najmenší, prípadne trochu ekonomickejší. Pravdaže aj s malou doskou ho využijete naplno, no ak by ste malú dosku upevnili na najvyššie polia, tak bude naklonená rovina až príliš strmá a nie je to pre deti vhodné už ako kĺzačka. Keď to zhrniem: naše odporúčanie je využiť k malému trianglu radšej veľkú dosku. Pekný deň prajem. Daniel

Ask

Fields marked with a star * are required.

Mám záujem o iné farebné prevedenie